Kiralama Şartları

Ehliyet ve yas gereksinimleri, kiralama suresi, fiyatlar, odeme, ilave suruculer, teslim alıp bırakma, teslim gecikmeleri, trafik cezaları olmak uzere bir cok bolum hakkında bilgi almak icin Araba Kiralama Sartlarını lütfen dikkatli bir şekilde okuyunuz...
 

Ehliyet ve Yaş

Kiracının kira sözleşmesi sırasında araç marka ve gruplarına göre değişmekle birlikte en az 22 yaşını doldurmuş ve 2 yıllık yerli veya uluslararası ehliyete sahip olması gerekmektedir. Ayrıca araç tesliminde ehliyet ile birlikte nüfus cüzdanı, yurtdışında ikamet edenler için  pasaport istenecektir.
 

Kiralama Süresi

Kiralama süresi en az 2 gündür(48 saat).
 

FİYATLAR

Melisa rent a car fiyat listesinde belirtilen fiyatlara rent a car kaskosu, zorunlu trafik sigortası, araç periyodik bakımları dahil olup KDV dahil değildir. Uzun süreli kiralamalar için özel fiyatlar uygulanır. Bu web sitesinde belirtilen fiyatlar mesai saatleri içinde Melisa araç Kiralama ofisi veya İzmir Adnan Menderes havalimanında teslim etme ve teslim alma için geçerlidir. Diğer yer ve zamanlar için Melisa Oto Kiralama ek ücret talep edebilir. Şöförlü araç kiralamalarda şöför ücreti yer ve zamana göre belirlenecektir.

ÖDEME

Yurt İçinde Yaşayanlardan : Kira bedeli araç çıkışında mutlaka kendilerine ait kredi kartından alınır. Ayrıca kredi kartlarından depozit ( teminat ) amaçlı araç marka ve gruplarına göre değişmekle birlikte provizyon alınacak, araç dönüşünde gerekli kontroller yapıldıktan sonra bir sorun yok ise  provizyon miktarı kendilerine iade edilecektir.

Yurt dışında Yaşayanlardan : Kira bedeli araç çıkışında kendilerine ait kredi kartından veya nakit olarak TL ya da o günkü kur üzerinden istedikleri para birimi ile alınır.  Kredi kartı kullananlardan depozit ( teminat ) amaçlı araç marka ve gruplarına göre değişmekle birlikte provizyon alınacak, kredi kartı kullanmayanlardan ise pasaport ve oturum kartı olması koşulu ile araç marka ve gruplarına göre değişmekle birlikte en az 200 € veya karşılığı diğer para birimleri depozit  ( teminat ) alınarak araç dönüşünde gerekli kontroller yapıldıktan sonra bir sorun yok ise alınan depozit ( teminat ) miktarları kendilerine iade edilecektir. 

İLAVE SÜRÜCÜLER

Aracı kiralayan şahsın dışındaki kişilerce kullanılabilmesi için bu sürücülere ait sürücü belgesi bilgilerinin kira sözleşmesi üzerinde gösterilmesi gerekir (İlave sürücüler için ek bir ücret talep edilmeyecektir). Aksi durumun trafik kontrollerinde belirlenmesi veya herhangi bir kaza durumunda tüm sigortalar geçersiz sayılarak gerek kiralayan gerekse aracı kullanan kişi ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulur.
 

TESLİM ALIP – BIRAKMA

Kiracının aracı teslim alma yeri ve saati rezervasyon yapılırken belirlenir. Kiracının aracı teslim etme yeri ise kira sözleşmesi yapılırken karşılıklı olarak belirlenir ve kira sözleşmesine yazılır. Aracı kiralayan Melisa Rent a Car  ın yazılı izni olmadıkça aracın teslim yeri ve saatini değiştiremez. Kiracı aracı Melisa Rent a Car personeli dışında kimseye teslim edemez. 

 

TESLİM GECİKMELERİ

Aracın geriye tesliminde sözleşme üzerinde yazılı zamandan 3 saate kadar olan gecikmelerde her saat için  günlük kira bedelinin 1/3’ü, 3 saati aşan gecikmelerde ise 1 günlük kira bedeli alınır.
 

TRAFİK CEZALARI

Trafik yasalarına uyulmamasından ve eksiklerden doğacak her türlü sorumluluk ve maddi ceza kiracıya aittir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi ve yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman sözleşme süresi içinde kabul edilir.
 

YAKIT

Yakıt ücreti kiralayana aittir. Araca  Melisa Rent a Car  personelinin belirttiği yakıt türünden farklı yakıt koyamaz. Kiralayan sözleşme bitiminde aracı teslim formunda belirtilen yakıt miktarı kadar yakıtla iade etmek zorundadır.
 

ARACIN KULLANILMAYACAĞI DURUMLAR

a- Gümrük yasaları ve Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği taşınması yasak olan ve suç sayılan her türlü eşya, emtia taşınmasında ve kanunlarca yasal olmayan işlerde,
b- Yasal hız sınırlarının aşıldığı ve trafik kurallarının ihlal edildiği durumlarda,
c- Başka bir aracın ya da hareket eden veya etmeyen nesnelerin çekilmesinde, itilmesinde veya yüklenerek taşınmasında,
d- Hatalı kullanım, yarış, hız denemesi, ralli, sağlamlık denemesi, motorlu sporlar vb. ile trafiğe kapalı, olağan dışı trafik koşullarına uygun olmayan (dağlık arazi, kum, bataklık, erimiş asfalt, dere yatağı vb ) yol şartlarında,
e- Alkol ve uyuşturucu maddelerin etkisi altındayken,
f- Araç üzerinde, aksesuarlarda veya herhangi bir parçasında değişiklik yaparak,
g- Araca bilinçli veya bilinçsiz belirtilenden hariç farklı bir yakıt koyarak,
h- Trafik kuralları ve araç ruhsatında belirtilenden fazla yolcu ve her ne şekilde olursa olsun bagaj harici yük ile eşya taşınmasında. Araçta veya bagajında canlı veya cansız hayvan taşınmasında,


NOT:- Araçlarımız ile İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, Afyon, Kütahya, Burdur, Isparta, Antalya, Balıkesir, Çanakkale, Bursa ili ve ilçeleri dışına çıkılamaz....